מעשנת בשר מקצועית או מעשנה בייצור עצמי?

מעשנת בשר – 5 ההבדלים בין מעשנה של בשר מקצועית לבין מעשנת ייצור עצמי

עישון בשר הינו תחום לא ממש מוכר ונפוץ בישראל אך בשנים האחרונות הולך וצובר תאוצה וישראלים רבים, בעיקר אוהבי בשר, כאלו המחפשים לשפר ולשדרג את מנות הבשר שלהם רוכשים מעשנה הביתה.

במקביל לרכישת המעשנה הם מצטרפים לקורסים וסדנאות ללמידה סביב נושא העישון – איך לעשן נכון בשר, איזה סוגים כדאי לעשן וכיצד ועוד.

עישון בשר הוא תהליך בישול מיוחד הלוקח מספר שעות, זהו תהליך בו מעבירים בשר או דגים בישול באמצעות עשן בטמפרטורה מסיימת, תהליך שיכול להימשך בין שעתיים לארבע שעות, אשר בין היתר נותן ארומה מיוחדת ומשביח את הבשר, את הטעם שלו ומשדרג את כל מה שקשור למנות הבשר.

מה זה מעשנת בשר ואיזה סוגים של מעשנות מומלצות יש?

מעשנת בשר היא סוג של גריל אשר מטרתו לחשוף את הבשר לעשן בתוך מקום סגור כאשר הבישול של הבשר מתרחש בתוצאה מהחום של העשן עצמו.

מעשנת בשר יכולה להגיע בגדלים שונים ובצורות שונות, לכל אחת תכונות שונות ותוספות אחרות כך שכל אדם יכול למצוא את המעשנת המתאימה לצרכים שלו בצורה הטובה ביותר.

יש מעשנות מסוגים שונים כמו מעשנת פחם אשר פועלת על שימוש בפחמים ונחשבת מאתגרת יותר ודורשת יותר התעסקות ותשומת לב שכן חשוב לשמור על כך שהטמפרטורה תהיה קבועה לכל אורך הבישול.

מעשנת בשר

מעשנת חשמלית היא מעשנת עם גוף חימום חשמלי אשר הוא אחראי על הפקת החום אותו צריך לצורך חימום חומר הבעירה, אשר אינו בא במגע עם גופי החימום אלא נמצא בתוך קופסא סגורה עשויה ממתכת מוליכת חום, זוהי מעשנת נוחה לשימוש, קל לשלוט בטמפרטורה הרצויה, תהליך העישון נקי ומהיר אך לצד הנוחות והקלות יש כאלו האומרים שהבשר אינו מקבל את הטעם המעושן של מעשנת פחם.

יש שיאמרו כי מעשנת מומלצת היא מעשנת חשמלית אשר מיועדת יותר למשתמש הבייתי וזה שנחשב לפחות מקצועי ואילו מעשנת בשר מקצועית יותר היא מעשנת בשר פחם.

מעשנה נוספת הקיימת היא מעשנת גז אשר עובדת על גז בישול במקום פחמים או חשמל.

מחובר אליה בלון גז, יש שליטה בחום אם כי פחות מאשר מעשנה חשמלית אך אין ספק שהיא יותר פשוטה ונוחה מאשר מעשנת פחם.

יש המצביעים על כך שבשל הבישול בגז חלק מהמזון מקבל טעם לוואי של הגז.

כמובן שמעבר לסוגים יש צורות שונות למעשנות ולכל אחת מהצורות יתרונות וחסרונות.

מעשנת בשר מקצועית

 

פרסום ממומן:

  • corndog – השכרת ציוד לאירועים
  • יקב אדיר – יקב ומרכז מבקרים בליבו של הגליל

מהם החומרים מהם מכינים מעשנות בשר?

קיימים מספר חומרים נפוצים בהם משתמשים לצורך הכנת מעשנות בשר והם פח, ברזל ופלדה.

החומר בו משתמשים משפיע כמובן על איכות המעשנת, אשר משפיעה על איכות התוצאות של העישון למשל פח שהוא חומר פשוט ביותר נפוץ בקרב מעשנות זולות בעוד שמעשנות איכותיות ומקצועיות לרוב יהיו בנויות מפלדה כאשר יש אפשרות לוודא שהדפנות עבות מה שעוזר לשמירת חום בצורה טובה ולאורך זמן.

כאשר אנשים בוחרים ליצר בעצמם את המעשנת לרוב הם ישתמשו בחבית או דוד ישן העשויים מתכת אלא אם מדובר באנשים מוכשרים מאוד ובעלי נגישות לברזל, פלדה אז יוכלו לעצב לעצמם את המעשנת כפי שהם רוצים ומהחומרים שהם רוצים.

מה ההבדלים בין מעשנה בייתית בייצור עצמי למעשנות מקצועיות?

אין ספק שיש אנשים בעלי יכולות אשר יכולים לבנות בעצמם דברים רבים בין היתר מעשנת בשר אך האם מעשנת בשר שנבנית באופן עצמי יכולה להיות זהה למכשיר מקצועי? התשובה היא שלרוב לא.

להלן 5 הבדלים עיקריים בין מעשנת בשר מקצועית למעשנת בשר בייצור עצמי:

  1. החומר ממנו בנויה המעשנת – בעוד שמעשנת בשר ביצור עצמי לרוב תהיה בנויה מחבית או דוד שמש ישן אשר בנויים ממתכת קלה וזולה יחסית מעשנת בשר מקצועית תהיה לרוב על בסיס פלדה איכותית, ולכן זולה היא לא תהיה, יחי ההבדל הקטן.
  2. עובי הדפנות – במעשנה ביצור ביתי קשה לשלוט בעובי הדפנות בעוד שבמעשנות בשר מקצועיות ניתן לוודא כי הדפנות הינו בעובי של לפחות 2 מ"מ כך ששמירת החום תהיה אופטימלית ולאורך זמן.
  3. מיקום תא הפחמים – במקרה שבוחרים במעשנת פחם ולא במעשנת גז או חשמל, הפרדה בין תא הפחמים לתא הבישול חשובה, במעשנה ביצור עצמי לעיתים לא ניתן לעשות זאת בעוד שכאשר נעזרים במעשנה מקצועית יש מבחר גדול של מעשנות וניתן לבחור במעשנה עם תא נפרד.
  4. תא לנוזלים המסייע לשמור על לחות והעסיסיות של הבשר, קשה מאוד ליצר זאת באופן ביתי.
  5. גודל המעשנה – היכולת לבחור את הגודל כל שיתאים למקום שיש לכם בחצר או במרפסת וכך שהמעשנה תהיה מספיק גדולה לכמות האנשים להם מכינים אפשרית מעשנה מקצועית בלבד בעוד שכאשר מכינים מעשנת בשר לבד לעיתים קרובות בשל כך שמשתמשים בדוד או בחבית הגודל הוא די סטנדרטי ומוגבל.

בשר מעושן

כמובן שיש עוד הבדלים בין מעשנות שונות כמו האם יש מד חום לבשר מובנה, מגש המסייע לאיסוף שומנים כך שלא ייזל על הפחמים, חלון בו ניתן לראות את תהליך התקדמות העישון כך שניתן לצמצם את הפתיחה של המעשנה ובכך לשמור על טמפרטורה קבועה.

ולפינאלה קבלו טיפים מהגיבור, כך תוכלו להכין פיקניה במעשנה

לא לשכוח שניתן לשלב במעשה בישול ארוך גם לנקנקיות צ'וריסוס לאירוע, המבורגרים ואנטריקוט, בעצם כמעט כל נתח בשר שתחשבו עליו יכול להיות מצוין במעשנה, בתיאבון.

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילך, מלא/י פרטים ומיד נחזור אליך!

באנר השכרת ציוד לאירועים
השכרת ציוד לאירועים קטנים